У початковій стадії будь-якого процесу фарбування проводиться попередня обробка поверхні. Це найбільш трудомісткий і тривалий процес, якому часто не приділяють належної уваги, проте є необхідною умовою отримання якісного покриття. Підготовка поверхні наводить якість, стійкість, еластичність і довговічність покриття, сприяє оптимальному зчепленню порошкової фарби з поверхнею, що фарбується, і поліпшенню його антикорозійних властивостей.
Процес фарбування здійснюється в камерах напилення, які оснащені системами відсмоктування повітря для запобігання потраплянню порошкової фарби в приміщення та поєднаними з ними системами аспірації для уловлювання порошкової фарби, які не осіли на фарбовані вироби і для повернення її в процес фарбування. Камери нанесення порошкової фарби поділяють на два типи - Циклонні та Картриджні.
Для оплавлення, створення плівки та затвердіння покриття використовують печі полімеризації: тупикові та прохідні з електрообігрівом. Піч складається з теплоізолюючих панелей, одного або двох (для прохідного варіанту) дверних блоків з подвійними дверима, від одного до восьми нагрівальних блоків із системами рециркуляції повітря, пульта управління та електрошафи. Теплоізолююча панель складається із зовнішньої та внутрішньої несучих профільованих панелей з оцинкованої та пофарбованої сталі та утеплювача з базальтових плит товщиною 150 мм.