Хімічна підготовка поверхні

У початковій стадії будь-якого процесу фарбування проводиться попередня обробка поверхні. Це самий трудомісткий і тривалий процес, якому часто не приділяють належної уваги, однак який є необхідною умовою отримання якісного покриття. Підготовка поверхні зумовлює якість, стійкість, еластичність і довговічність покриття, сприяє оптимальному зчепленню порошкової фарби з поверхнею, що фарбується і поліпшенню його антикорозійних властивостей.

     При видаленні забруднень з поверхні важливо найбільш правильно підібрати метод обробки і склад, застосовуваний для цієї мети. Їх вибір залежить від матеріалу оброблюваної поверхні, виду, ступеня забруднення, а також вимогами до умов і термінів експлуатації.

     Для попередньої обробки поверхні перед фарбуванням використовуються методи знежирення, видалення окисних плівок (абразивне очищення, травлення) і нанесення конверсійного шару (фосфатування, хроматирование). З них обов’язковий лише перший метод, а решта застосовуються в залежності від конкретних умов.

     Процес підготовки поверхні включає кілька етапів:

Очищення і знежирення поверхні;
фосфатирование (фосфатами заліза або цинку);
споліскування і закріплення;
сушка покриття.


     На першому етапі відбувається знежирення і очищення оброблюваної поверхні. Вона може проводитися механічним або хімічним способом. При механічному очищенні використовуються сталеві щітки або шліфувальні диски, також в залежності від розмірів поверхні можлива її притирання чистою тканиною, змоченою в розчиннику. Хімічне очищення здійснюється з використанням лужних, кислотних або нейтральних речовин, а також розчинників, що застосовуються в залежності від виду та ступеня забруднення, типу, матеріалу і розміру оброблюваної поверхні і т.д.

     При обробці хімічним складом деталі можуть занурюватися в ванну з розчином або піддаватися струменевого обробці (розчин подається під тиском через спеціальні отвори). В останньому випадку ефективність обробки значно підвищується, оскільки поверхня піддається ще й механічного впливу, до того ж, здійснюється безперервне надходження чистого розчину до поверхні.

     Нанесення конверсійного подслоя запобігає потраплянню під покриття вологи і забруднень, що викликають відшаровування і подальше руйнування покриття.

    Фосфатація та хроматування оброблюваної поверхні з нанесенням тонкого шару неорганічної фарби сприяє поліпшенню адгезії ( «сцепляемости») поверхні з фарбою і оберігає її від іржі, підвищуючи її антикорозійні властивості. Зазвичай поверхню обробляється фосфатом заліза (для сталевих поверхонь), цинку (для гальванічних елементів), хрому (для алюмінієвих матеріалів) або марганцю, а також хромового ангідриду. Для алюмінію і його сплавів часто застосовують методи хроматування або анодування. Обробка фосфатом цинку забезпечує найкращий захист від корозії, проте цей процес більш складний, ніж інші. Фосфатирование може збільшити зчеплення фарби з поверхнею в 2-3 рази.

     Для видалення оксидів (до них відносяться окалина, іржа і окисні плівки) використовується абразивна чистка, (дробеструйная, Дробеметная, механічна) і хімічне очищення (травлення).

     Абразивна очищення здійснюється за допомогою абразивних частинок (піску, дробу), сталевих або чавунних гранул, а також шкаралупи горіха, що подаються на поверхню з великою швидкістю з допомогою стиснутого повітря або за допомогою відцентрової сили. Абразивні частинки вдаряються об поверхню, відколюючи шматочки металу з іржею або окалиною та іншими забрудненнями. Таке очищення підвищує адгезію покриття.

    Слід пам’ятати, що абразивне очищення може застосовуватися тільки до матеріалів, товщина яких становить понад 3 мм. Велику роль відіграє правильний вибір матеріалу, оскільки занадто велика дріб може привести до великої шорсткості поверхні, і покриття буде лягати нерівномірно.

     Травлення є видалення забруднень, оксидів і іржі шляхом застосування травильних розчинів на основі сірчаної, соляної, фосфорної, азотної кислоти або їдкого натру. Розчини містять інгібітори, які уповільнюють розчинення вже очищених ділянок поверхні.

     Хімічне очищення відрізняється більшою продуктивністю і простотою застосування, ніж абразивний, проте після неї необхідно промивати поверхню від розчинів, що викликає необхідність застосування додаткових очисних споруд.

     На заключній стадії підготовки поверхні використовується пассивирование поверхні, тобто її обробка сполуками хрому та нітрату натрію. Пасивування запобігає появі вторинної корозії. Його можна застосовувати як після знежирення поверхні, так і після фосфатування або хроматування поверхні.

     Після споліскування і сушки поверхню готова для нанесення порошкового покриття.